Pandémia koronavírusu 2020

V marci prepukla na celom svete pandémia koronavírusu, ktorá mala za následok zastavenie verejného života, teda aj verejných bohoslužieb a všetkých farských akcií a stretnutí. Veriaci mohli sväté omše sledovať len prostredníctvom televízie, rozhlasu alebo internetu. Jednotlivé farnosti však nezostali nečinné. U nás začali kňazi najprv vysielať modlitbu svätého ruženca z Kostola sv. Egídia každý večer o 20.00h. Postupne pribudli aj vysielania svätej omše. Vysielalo sa cez farský youtube kanál.

Online prenosy sa po čase presunuli do konkatedrály, keďže tam sa pripravovalo slávenie Veľkej noci. Pokračovali modlitby svätého ruženca o 20.00 s eucharistickým požehnaním a sväté omše v pondelky, stredy a piatky o 19.30 a v nedele o 10.00.

P. kaplán Adam Konkoľ pokračoval v pôstnej aktivite pre deti a každú nedeľu pridával na farský youtube video s povzbudením pokračovať a s aktuálnou kartičkou na danú nedeľu, kde si deti dobrými skutkami, sebazáporom a modlitbou predvičovali jednotlivé časti tela 🙂

Na pravej strane konkatedrály bola vytvorená vyschnutá húština, ktorú deti svojími aktivitami symbolicky zalievali, hnojili, dávali jej slnečné lúče a teplo – a ktorá nakoniec po pôstnom období zakvitla.

Všetky videá nájdete na tomto odkaze.

Okrem prenosov a detskej aktivity sme spustili aj službu “Nakúpime vám”, kde si ľudia, ktorí to potrebovali, mohli telefonicky alebo cez internet objednať nákup. Boli to ľudia, ktorí museli dodržiavať povinnú karanténu, alebo z rizikových skupín, náchylní nakaziť sa vírusom. Dobrovoľníci im nakúpili a za prísnych hygienických opatrení im nákup doručili.

REPORTÁŽ O DONÁŠKOVEJ SLUŽBE NA TV LUX

Slávenie Veľkej noci bolo tohto roku nezvyčajné. Kostoly zostali zatvorené. Krížové cesty a trojdnie mohli veriaci sledovať cez farský youtube. Boží hrob tentokrát zaujal miesto pod oltárom a pašie spievali kňazi.

Počas Veľkej noci zívala konkatedrála prázdnotou. Okrem obradov a svätých omší sa vysielali aj prenosy ranných chvál na Veľky piatok a Bielu sobotu. Na Bielu sobotu bola aj dvojhodinová adorácia pri Božom hrobe. V nedeľu večer zasa slávnostné vešpery a modlitba sv. ruženca, ktorá sa znova začala vysielať každý večer o ôsmej.

Pobožnosť krížovej cesty na Veľký piatok:

Veľkonočné trojdnie, obrady a adorácia pri Božom hrobe:

Požehnanie mesta Sviatosťou oltárnou:

Pán dekan nahral pre popradskú televíziu aj niekoľko príhovorov k súčasnej situácii, nájdete ich na tomto odkaze.

Náš chrámový spevácky zbor GAUDIUM zasa pripravil “domácu karanténnu verziu” piesne “Ja som vinič”:

Opatrenia sa začali uvoľňovať od 6. mája 2020. Stále však platili prísne hygienické predpisy: nosenie rúška, rozostupy medzi ľuďmi v kostole, dezinfekcia rúk pri vstupe či podávanie svätého prijímania do ruky. Sväteničky zostali prázdne, nedávali sme si znak pokoja, poposúvali sa dátumy vysluhovania sviatosti birmovania či prvého svätého prijímania, ale tiež mnoho sobášov.

Veríme, že Pán si vie aj zlé použiť na dobré, a že aj táto výnimočná situácia priniesla veľa dobrého uprostred ťažkej doby, počas ktorej sme nemohli prijímať sviatosti a byť účastní na svätej omši.

Mohlo by sa vám tiež páčiť: