Týždeň milosrdenstva 2019

Veľkonočným utorkom sa v našej farnosti začal Týždeň milosrdenstva. V priebehu šiestich dní boli pripravené bohaté aktivity pre všetky vekové kategórie. Duchovný program sa striedal s oddychom a zábavou pre celé rodiny. Všetky organizačné pokyny a informácie sa veriaci mohli dozvedieť z farských oznamov či plagátov. A tie boli tento rok nanajvýš pútavé – najmä svojím nadpisom – Škandál milosrdenstva. Aj toto dosť netradičné pomenovanie má však svoje opodstatnenie. Ako to v jednom zo svojich príhovorov vysvetlil kaplán Peter Matis – ak človek oľutuje svoje hriechy, Boh mu ich všetky hneď odpustí. Nám ľuďom sa to zdá nespravodlivé, či dokonca nefér. Často si kladieme otázku, ako je možné, že Boh dokáže odpustiť naozaj všetko. Inými slovami – je to pre nás neuveriteľné, nepochopiteľné či, takpovediac, škandalózne. Je to škandál. Škandál Božieho milosrdenstva.

Tohtoročný „škandalózny“ program začal v utorok v dopoludňajších hodinách maratónom hier v priestoroch pastoračného centra. Prázdninujúci návštevníci si mohli zahrať biliard, kalčeto, rozličné spoločenské hry, vyrobiť drevené hračky či namaľovať výsledky svojej kreatívnej tvorby.

Popoludní sa veriaci zišli v Kostole sv. Egídia na modlitbách chvál a odprosenia.

Program potom pokračoval v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie korunkou k Božiemu milosrdenstvu a svätou omšou. Počas celého týždňa sa na svätých omšiach o Božom milosrdenstve hovorilo prostredníctvom biblických postáv. V nej sa hlavný celebrant zaoberal Abrahámom a Izákom. Abrahámovu neuskutočnenú obetu jeho syna Izáka prirovnáva k dokonanej obete Ježiša na kríži. Izák svoj život nakoniec neobetoval, avšak Ježiš áno. Lebo Boh žiada od seba viac ako od ľudí. Nad týmito myšlienkami mohli veriaci v závere liturgie premýšľať v krátkom zamyslení, ktoré v daždivom počasí nahradilo záverečný sviečkový pochod.

Streda milosrdného týždňa začala adoráciou v Kostole sv. Egídia, na ktorú sa napojila korunka k Božiemu milosrdenstvu. Tú sa veriaci o niečo neskôr pomodlili aj v konkatedrále. Potom nasledovala svätá omša. V nej sa spoločne zamýšľali nad Ježišovými ranami a nad otázkou, prečo si Ježiš ponechal rany na oslávenom tele. Odpoveď je pre každého rovnako dôležitá – pretože je v nich zapísané meno každého z nás.

Ďalší deň tohto týždňa sa opäť niesol v znamení adorácie, korunky Božieho milosrdenstva v spomínaných kostoloch a večernou svätou omšou.
V príbehu Kaina a Ábela, kde sa Boh rozhodol chrániť Kaina napriek tomu, že zabil svojho brata, sa veriaci spolu s kňazom zamýšľali nad Božím milosrdenstvom a trpezlivosťou Boha s ľuďmi. Potom nasledovalo požehnanie chleba.

Následne sa niektorí milovníci hudby presunuli do pastoračných priestorov, kde už nasledoval koncert známeho hudobníka Jamesa Evansa.

Počas piatkového programu si veriaci pripomenuli veľké Božie milosrdenstvo v postave svätého Petra cez udalosti Zeleného štvrtku. Po bohoslužbe až do 22.00h nasledovala Nikodémova noc.

Sobotné predpoludnie patrilo deťom, ktoré si v pastoračných priestoroch pozreli detské predstavenie.

Po ňom sa všetci stretli pri milosrdnej polievke s kňazskou obsluhou.

Vo večerných hodinách sa veriaci opäť zišli pri svätej omši, ktorú celebroval Mons. Anton Tyrol. Po nej nasledovala vigília milosrdenstva zakončená adoráciou.

Vrcholom celého Týždňa milosrdenstva bol nedeľný program, ktorý začal svätou omšou o 9.30h. Hlavným celebrantom bol Mons. Ján Duda.

O 15.00h hodine popoludní sa všetci prítomní spojili v modlitbách k Božiemu milosrdenstvu v konkatedrále.

Po záverečnom požehnaní so Sviatosťou oltárnou sa veriacim predstavil židovský rabín Jean-Marie Élie Setbon. Tento francúzsky konvertita sa narodil v roku 1964 do židovskej rodiny. Aj napriek tomu ho už od detstva fascinoval Kristus na kríži, a tak potajomky navštevoval Baziliku Sacré Coeur v Paríži.

Aj napriek náklonnosti ku kresťanstvu odišiel do Izraela, kde sa rozhodol pre hlbšie štúdium židovského náboženstva a jeho zákonov. Po skončení školy sa stal ortodoxným rabínom. Po návrate do Francúzska sa oženil a stal sa otcom siedmich detí. V roku 2004 mu rakovina zobrala manželku. Po tejto smutnej udalosti sa znovu obracia smerom k Ježišovi a začína sa jeho cesta obrátenia. V roku 2008 sa dal pokrstiť, o rok neskôr sa znovu oženil a o 3 roky sa stal osemnásobným otcom. V súčasnosti navštevuje rôzne krajiny, kde veriacim prináša osobné svedectvo. Svoj životný príbeh premietol aj do knihy s názvom Od jarmulky ke kříži.

Reportáže z tohto týždňa nájdete aj v archíve správ TV Lux a TV Poprad:

REPORTÁŽ Z PRVÉHO DŇA TÝŽDŇA MILOSRDENSTVA (minúta 0:32)

REPORTÁŽ Z MILOSRDNEJ POLIEVKY

REPORTÁŽ ZO SVEDECTVA J. M. É. SETBONA (minúta 4:00 )

Mohlo by sa vám tiež páčiť: